3009, 1/3 Hp, 16 Rpm, 160:1, 708 Lb-in, 33A7-30H3, 130 Vdc, Right Angle Hypoid, Permanent Magnet DC Gearmotor
Add to Cart for Discount
Adding to cart… The item has been added
Speed (rpm): 16
Rated Torque (lb-in): 1025
Rated Voltage: 130V
Amps: 2.3
Peak Torque (lb-in): 2141
Motor HP: 1/3
Gear Ratio: 16
Radial Load (lbs): 708
Length XH (inch): 16.37
Weight (lbs): 26
Product Type: 33A7-30H3
HP Decimal: 0.333
Connection Diagram: 07410101
Product Summary: 3009, 1/3 Hp, 16 Rpm, 160:1, 708 Lb-in, 33A7-30H3, 130 Vdc, Right Angle Hypoid, Permanent Magnet DC Gearmotor
Relates Products: 0791;0855;0858;0856;0850;0781;0784;0794
STANDARD FEATURES
  • Performance ratings of 130V models (F.F.=1.0) are based on use with filtered speed controls. Ratings of 24V and 12 VDC models are based on operation from DC power.
  • 33A Motor provides high starting torque, adjustable speed, and predictable performance under a range of operating conditions. TENV. Class F.