3039, 1/3 Hp, 125 Rpm, 20:1, 419 Lb-in, 33A7-25H2, 24Vdc, Right Angle Hypoid, Permanent Magnet DC Gearmotor
Add to Cart for Discount
Adding to cart… The item has been added
Speed (rpm): 125
Rated Torque (lb-in): 140
Rated Voltage: 24
Amps: 14
Peak Torque (lb-in): 293
Motor HP: 1/3
Gear Ratio: 20
Radial Load (lbs): 419
Length XH (inch): 14.82
Weight (lbs): 22
Product Type: 33A7-25H2
HP Decimal: 0.333
Connection Diagram: 07410101
Product Summary: 3039, 1/3 Hp, 125 Rpm, 20:1, 419 Lb-in, 33A7-25H2, 24Vdc, Right Angle Hypoid, Permanent Magnet DC Gearmotor
Relates Products: 0788;0789
STANDARD FEATURES
  • Performance ratings of 130V models (F.F.=1.0) are based on use with filtered speed controls. Ratings of 24V and 12 VDC models are based on operation from DC power.
  • 33A Motor provides high starting torque, adjustable speed, and predictable performance under a range of operating conditions. TENV. Class F.