3044, 1/3 Hp, 21 Rpm, 120:1, 708 Lb-in, 33A7-30H3, 24Vdc, Right Angle Hypoid, Permanent Magnet DC Gearmotor
Add to Cart for Discount
Adding to cart… The item has been added
Speed (rpm): 21
Rated Torque (lb-in): 770
Rated Voltage: 24
Amps: 14
Peak Torque (lb-in): 1606
Motor HP: 1/3
Gear Ratio: 120
Radial Load (lbs): 708
Length XH (inch): 16.37
Weight (lbs): 26
Product Type: 33A7-30H3
HP Decimal: 0.333
Connection Diagram: 07410101
Product Summary: 3044, 1/3 Hp, 21 Rpm, 120:1, 708 Lb-in, 33A7-30H3, 24Vdc, Right Angle Hypoid, Permanent Magnet DC Gearmotor
Relates Products: 0788;0789
STANDARD FEATURES
  • Performance ratings of 130V models (F.F.=1.0) are based on use with filtered speed controls. Ratings of 24V and 12 VDC models are based on operation from DC power.
  • 33A Motor provides high starting torque, adjustable speed, and predictable performance under a range of operating conditions. TENV. Class F.