4662 1/17 Hp, 28 Rpm, 90:1, 92 Lb-in., 24A4BEPM-Z4, 24 Vdc., No accessory shaft, Permanent Magnet, Parallel Shaft DC Gearmotor
Add to Cart for Discount
Adding to cart… The item has been added
Speed (rpm): 28
Rated Torque (lb-in): 92
Rated Voltage: 24V
Amps (24V Model): 2.6
Amps (130V Model): -
Peak Torque (lb-in): 115
Motor HP: 1/17
Gear Ratio: 90
Radial Load (lbs): 125
Length XH (inch): 7.82
Weight (lbs): 7
Connection Diagram: 07410101
Product Type: 24A4BEPM-Z4
HP Decimal: 0.0588
Accessory Shaft: NO
STANDARD FEATURES
  • 24A Motor provides high starting torque, adjustable speed, and predictable performance under a range of operating conditions.