4798 1/29 Hp, 8.3 Rpm, 300:1, 40 Lb-in., 24A2BEPM-D5, 24 Vdc., No accessory shaft, Permanent Magnet, Parallel Shaft DC Gearmoto
Speed (rpm): 8.3
Rated Torque (lb-in): 40
Rated Voltage: 24V
Amps (24V Model): 1.8
Amps (130V Model): -
Peak Torque (lb-in): 55
Motor HP: 1/29
Gear Ratio: 300
Radial Load (lbs): 65
Length XH (inch): 5.97
Weight (lbs): 6
Connection Diagram: 07410101
Product Type: 24A2BEPM-D5
HP Decimal: 0.0345
Relates Products: 0788;0789
Accessory Shaft: NO
STANDARD FEATURES
  • 24A Motor provides high starting torque, adjustable speed, and predictable performance under a range of operating conditions.