4860 1/4 Hp, 42 Rpm, 60:1, 213 Lb-in., 42A5BEPM-GB, 24 Vdc., Permanent Magnet, With accessory shaft, Right Angle DC Gearmotor
Add to Cart for Discount
Adding to cart… The item has been added
Speed (rpm): 42
Rated Torque (lb-in): 213
Rated Voltage: 24V
Amps (24V Model): 8.8
Amps (130V Model): -
Peak Torque (lb-in): 368
Motor HP: 1/4
Gear Ratio: 60
Radial Load (lbs): 200
Length H (inch): 11.69
Weight (lbs): 21
Connection Diagram: 07410101
Product Type: 42A5FEPM-GB
HP Decimal: 0.25
Relates Products: 0788;0789
Accessory Shaft: YES
STANDARD FEATURES
  • 42A Motor provides high starting torque, adjustable speed, and predictable performance under a range of operating conditions.