6093, 1/6 1/3 Hp, 64/93 Rpm, 27:1, 120/170 Lb-in., 33A7FEPM-HG/H, 230 V., Parallel Shaft DC Gearmotor
Add to Cart for Discount
Adding to cart… The item has been added
Speed (rpm) @ 90V: 64
Speed (rpm) @ 130V: 93
Torque (lb-in) @ 90V: 120
Torque (lb-in) @ 130V: 170
Amps @ 90V: 1.8
Amps @ 130V: 2.4
Motor HP @ 90V: 1/6
Motor HP @ 130V: 1/3
Gear Ratio: 27:1
Weight (lbs): 18
Length XH (inch): 10.58
Product Type: 33A7FEPM-HG/H
Winding: 90/ 130V
Accessory Shaft: NO
STANDARD FEATURES
  • 33A Motor provides high starting torque, adjustable speed, and predictable performance under a range of operating conditions.