1438, 1/4 Hp, 123 Rpm, 20:1, 77 Lb-in.,33A5BEPM-WX2, 130 Vdc., Permanent Magnet, With Accessory Shaft, Parallel Shaft
Add to Cart for Discount
Adding to cart… The item has been added
Speed (rpm) @130V: 123
Speed (rpm) @90V: 83
Motor HP@130V: 1/4
Motor HP @90V: 1/8
Amps @130/90V: 1.7/ 1.3
Gear Ratio: 20
Rated Torque: 77
Length H (inch): 8.7
Weight (lbs): 11
Connection Diagram: 07410101
Radial Load (lbs): 65
Product Type: 33A5FEPM-WX2
HP Decimal: 0.125
Relates Products: 0865;0866;0867;0791;0855;0858;0856;0781;0784;0850;0794
Winding: 90/130V
Accessory Shaft: YES
Form Factor (FF) @130/90V: 1.0/ 1.4
STANDARD FEATURES
  • 33A Motor provides high starting torque, adjustable speed, and predictable performance under a range of operating conditions.