6356, 1/6 1/3 Hp, 38/56 Rpm, 45:1, 200/284 Lb-in., 33A7FEPM-HG/H, 130 Vdc., Parallel Shaft DC Gearmotor
Add to Cart for Discount
Adding to cart… The item has been added
Speed (rpm) @ 90V: 38
Speed (rpm) @ 130V: 56
Torque (lb-in) @ 90V: 200
Torque (lb-in) @ 130V: 284
Amps @ 90V: 1.8
Amps @ 130V: 2.4
Motor HP @ 90V: 1/6
Motor HP @ 130V: 1/3
Gear Ratio: 45:1
Length XH (inch): 10.58
Weight (lbs): 18
Product Type: 33A7FEPM-HG
Winding: 90/130V
Accessory Shaft: YES
STANDARD FEATURES
  • 33A Motor provides high starting torque, adjustable speed, and predictable performance under a range of operating conditions.