0094, 1/17 Hp, 250 Rpm, 10:1, 5 Lb-in., 24A4BEPM-3F, 130 Vdc., Permanent Magnet, No accessory shaft, Right Angle DC Gearmotor
Add to Cart for Discount
Adding to cart… The item has been added
Speed (rpm): 250
Rated Torque (lb-in): 10
Rated Voltage: 130VDC
Amps (130V Model): 0.48
Peak Torque (lb-in): 20
Motor HP: 1/17
Gear Ratio: 10
Radial Load (lbs): 5
Length XH (inch): 7.44
Weight (lbs): 5.3
Product Type: 24A4BEPM-3F
Accessory Shaft: NO
STANDARD FEATURES
  • 24A Motor provides high starting torque, adjustable speed, and predictable performance under a range of operating conditions.