0161, 1/17 Hp, 42 Rpm, 60:1, 65 Lb-in., 24A4BEPM-Z3, 130 Vdc., Permanent Magnet, No accessory shaft, Parallel Shaft
0160, 1/17 Hp, 83 Rpm, 30:1, 33 Lb-in., 24A4BEPM-Z3, 130 Vdc., Permanent Magnet, No accessory shaft, Parallel Shaft
Add to Cart for Discount
Adding to cart… The item has been added
Speed (rpm): 42
Rated Torque (lb-in): 65
Rated Voltage: 130VDC
Amps (130V Model): 0.48
Peak Torque (lb-in): 115
Motor HP: 1/17
Gear Ratio: 60
Radial Load (lbs): 125
Length XH (inch): 7.82
Weight (lbs): 5
Product Type: 24A4BEPM-Z3
Accessory Shaft: NO
STANDARD FEATURES
  • 24A Motor provides high starting torque, adjustable speed, and predictable performance under a range of operating conditions.