0187, 1/17 Hp, 208 Rpm, 12:1, 12 Lb-in., 24A4BEPM-D3, 130 Vdc., Permanent Magnet, No accessory shaft, Parallel Shaft
Add to Cart for Discount
Adding to cart… The item has been added
Speed (rpm): 208
Rated Torque (lb-in): 12
Rated Voltage: 130VDC
Amps (130V Model): 2.6
Peak Torque (lb-in): 13
Motor HP: 1/17
Gear Ratio: 12
Radial Load (lbs): 65
Length XH (inch): 6.72
Weight (lbs): 4.5
Product Type: 24A4BEPM-D3
Accessory Shaft: NO
HP Decimal: 0.0588
Connection Diagram: 07410101
STANDARD FEATURES
  • 24A Motor provides high starting torque, adjustable speed, and predictable performance under a range of operating conditions.