0194, 1/29 Hp, 83m, 30:1, 18 Lb-in., 24A2BEPM-D3, 130 Vdc., Permanent Magnet, No accessory shaft, Parallel Shaft
Add to Cart for Discount
Adding to cart… The item has been added
Speed (rpm): 83
Rated Torque (lb-in): 18
Rated Voltage: 130VDC
Amps (130V Model): 0.30
Peak Torque (lb-in): 33
Motor HP: 1/29
Gear Ratio: 30
Radial Load (lbs): 65
Length XH (inch): 5.97
Weight (lbs): 4
Product Type: 24A2BEPM-D3
Accessory Shaft: NO
HP Decimal: 0.0345
Connection Diagram: 07410101
STANDARD FEATURES
  • 24A Motor provides high starting torque, adjustable speed, and predictable performance under a range of operating conditions.