4498, 1/29 Hp, 8.3 Rpm, 300:1, 40 Lb-in., 24A2FEPM-D5, 130 Vdc.,With accessory shaft, Permanent Magnet, Parallel Shaft DC Gearmotor
Speed (rpm): 8.3
Rated Torque (lb-in): 40
Rated Voltage: 130V
Amps (24V Model): -
Amps (130V Model): 0.3
Peak Torque (lb-in): 55
Motor HP: 1/29
Gear Ratio: 300
Radial Load (lbs): 65
Length H (inch): 5.97
Weight (lbs): 6
Connection Diagram: 07410101
Product Type: 24A2FEPM-D5
HP Decimal: 0.0345
Relates Products: 0865;0866;0867;0790;0815;0818;0816;0780;0783;0810;0794
Accessory Shaft: YES
STANDARD FEATURES
  • 24A Motor provides high starting torque, adjustable speed, and predictable performance under a range of operating conditions.